۲۲ فروردین, ۱۳۹۹
به ایمونولوژی تودی، بزرگ ترین جامعه ایمونولوژی کشور خوش آمدید!

ایمونو نوبلیست ها

ایمونو نوبلیست ها

– اولین جایزه نوبل در پزشکی به امیل ون بهرینگ در سال ۱۹۰۱ بخاطر کار بر روی آنتی توکسین ها به وی اهدا گردید.

– در سال ۱۹۰۵ رابرت کخ   به دلیل مطالعه برروی بیماری سل و کشف واکسن توبرکولین و پدیده ازدیاد  حساسیت جایزه نوبل دریافت کرد

– در سال ۱۹۰۸ پارل ارلیش و مچنیکوف به دلیل سالها تلاش در جهت ارائه نظریه های متعدد و توضیح ایمنی های سلولی و همورال مشترکاً جایزه نوبل دریافت کرد.

 

ایمونولوژی چیست؟ بیشتر بخوانید

 

– در سال ۱۹۱۳ چارلز ریچیت به دلیل کشف آنا فیلاکسی و تحقیق بر روی آلرژی جایزه نوبل را از آن خود ساخت

– در سال ۱۹۱۹ جولز بوردت به دلیل کشف سیستم کمپلمان و ایجاد تست ثبوت کمپلمان جایزه نوبل گرفت

– در سال ۱۹۲۸ نیکول به دلیل تحقیقات ارزنده ای که بر روی بیماری تیفوس انجام داد موفق به دریافت جایزه گردید

– در سال ۱۹۳۰ کارل لند شتاین  به دلیل تشریح گروهای خونی و آنتی ژن های موجود برروی سطح گلبولهای قرمز جایزه نوبل گرفت . البته این دانشمند بزرگ ۲۵ سال در مورد هاپتن ها  کار کرده و ۱۶۷ مقاله دراین مورد منتشرنموده است .

– در سال ۱۹۶۰ دو دانشمند به نامهای پیتر مداوار و مک فارلین بورنت به دلیل مطالعه بر روی روشهای تشخیص مواد بیگانه توسط سیستم ایمنی و در نتیجه جلوگیری از ایجاد واکنش علیه بافت های خودی و تئوری انتخاب کلونی بطور مشترک جایزه نوبل دریافت کردند . این دو دانشمند برای اولین بار تحمل اکتسابی ایمونولوژیک را نیز بیان کردند.

– در سال ۱۹۷۲نیز دو دانشمند شیمیدان متخصص در زمینه پروتئین ها بنام رادنی پورترو جرالد ادلمن  به دلیل تشریح دقیق ساختمان شیمیایی مولکول های آنتی بادی شایسته در یافت جایزه نوبل شناخته شدند.

– در سال ۱۹۷۷روزالین یالو به دلیل مطالعه بر روی روشهای رادیوایمونواسی  و ابداع آن موفق به در یافت جایزه نوبل گردید.

– در سال ۱۹۸۰ در فیزیو لوژی و پزشکی مشترکاً به سه ایمونولوژیست که گامهای مؤثری در راه پیشرفت علم ایمونوژنتیک برداشته بودند، جایزه نوبل اهدا گردید . جورج اسنل  با بررسی ژن های دفع پیوند ، جین داست  با ابداع روشهائی برای تشخیص آنتی ژن های موجود بر روی سلول های انسان و ایجاد سازگاری بهتر برای دهنده و گیرنده پیوند عضو تا احتمال دفع پیوند به حداقل ممکن برسد و باروژ بینسراف با برسی نحوه توارث توانایی یک حیوان برای تولید آنتی بادی علیه یک آنتی ژن معین ، موفق به در یافت جایزه نوبل شدند.

– درسال۱۹۸۴ نیز جایزه نوبل مشترکا به سه نفر اهدا شد . نیلز جرن  به دلیل تئوری در ارتباط با اختصاصیت ، تکامل و چگونگی کنترل سیتم ایمنی و توصیف شبکه ایدیوتایپ و جورج کوهلرو سزار میلشتین   به دلیل کشف پدیده های اصول تولیدآنتی بادی های مونوکلونال شایسته در یافت جایزه نوبل شدند.

در سال ۱۹۸۷ دانشمند ژاپنی به نام تونگاوا  به دلیل کشف پدیده های ژنتیکی در تولید آنتی بادی های مختلف جایزه نوبل در یافت کرد.

البته دانشمندان بسیاری در زمینه های مختلف ایمونو لوژی تحقیقات وسیعی انجام داده که همگی موفق به در یافت جایزه نوبل شده اند. از این دانشمندان می توان به کومبس اشاره کرد که در سال ۱۹۴۵ در کمبریج انگلستان به انجام تست آنتی گلبولین موفق گردید که امروزه بنام خود او تست کومبس معروف بوده و برای تعیین آنتی بادی های نا کامل یا ناقص بکار می رود. همچنین در سال ۱۹۴۲ دانشمندی به نام فلتون نشان داد که اگر به موشی مقدار کمی پلی ساکاریدهای باکتری پنوموکوک تزریق شود ، یک نوع مصونیت برای حیوان ایجاد می شود و اگر مقدار تزریق زیاد باشد به عفونت منجر می شود . این پدیده به نام خود او “فنومن فلتون ” نامیده شد . در سال ۱۹۵۳ دانشمندی بنام  گرابار  به کشف آنتی بادی IgA موفق شد ودر سال ۱۹۶۲ میلر در لندن به نقش واهمیت تیموس در ایمونولوژی پی برد . همچنین دانشمندان دیگری نیز کشفیات وتحقیقات مهمی انجام داده اند که برای جلوگیری از اطاله ی کلام از ذکر اسلامی آنها خودداری شده ولی در هریک از مباحث مربوطه تا حد امکان به معرفی آنان می پردازیم.

ایمونولوژیست هایی از آمریکا و ژاپن به دلیل پژوهش بر روی درمان سرطان به طور مشترک جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۸ را دریافت کردند.

 

تاریخچه ایمونولوژی را بیشتر بخوانید

 

برای کسب اطلاعات در مورد زندگی علمی و شخصی بزرگترین دانشمندان ایمونولوژی می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

https://www.aai.org/About/History/Notable-Members/Nobel-Laureates

قالب خبری خوب ، طراحی و پشتیبانی تیم پرو استایل