۲۲ فروردین, ۱۳۹۹
به ایمونولوژی تودی، بزرگ ترین جامعه ایمونولوژی کشور خوش آمدید!

تحصیل در رشته ایمونولوژی

تحصیل در رشته ی ایمونولوژی

در ایران نیز به منظور تامین نیروی انسانی متخصص و متعهد در رشته ایمنی شناسی و انجام خدمات تشخیصی-آزمایشگاهی بیماری ها و دستیابی به راه های تحقیق و تتبع در این علم و نیل به خودکفایی علمی، دوره های تحصیلات تکمیلی این رشته نیز در دانشگاه های واجد شرایط تاسیس و راه اندازی شده است با تاسیس کمیته علوم پایه در سال ۱۳۶۸ و تدوین برنامه های دکتری تخصصی از جمله دکتری تخصصی (Ph.D.) رشته ایمنی شناسی، پذیرش دانشجویان ایمنی شناسی در این مقطع آغاز گردید.

 

امروزه علم ایمونولوژی با شاخه های گسترده، در بیشتر زمینه های علوم پزشکی و بالینی دخالت داشته و یافته های آن به تشخیص، پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها کمک می نماید. هدف و رسالت رشته: این دوره یکی از دوره های آموزشی علوم پایه در گروه پزشکی است و هدف آن تربیت افراد برای انتقال و آموزش اطلاعات و معلومات ایمنی شناسی عملی به دیگران با استفاده از روشهای گفتاری و آزمایشگاهی و کسب توانائی در تفسیر و تعریف دقیق از پدیده ها و واکنشهای ایمونولوژی است. همچنین در این رشته دانشجویان در زمینه تکنیکهای مختلف ایمونولوژی که در تشخیص بیماریها بکار می‌رود آموزش کافی می بینند تا بتوانند در تشخیص آزمایشگاهی بیماریها در مراکز پزشکی، آموزشی و پژوهشی خدمت نمایند و با روش های نظری و عملی تحقیق آشنا می گردند تا بتوانند با استفاده از دانش خود در اجرای پروژه های تحقیقاتی همکاری نمایند.

 

در مورد ایمونولوژی بیشتر بخوانید.

زمینه های فعالیت در بازار کار :

در زمینه پژوهشی:

 •   تحقیق وتوسعه درزمینه واکنش های نوترکیب
 •   تحقیق وتوسعه درزمینه داروهای نوترکیب
 •  تحقیق وتوسعه درزمینه فرآورده های دارای کاربرد تشخیصی
 •  توسعه تحقیقات Post genomic درجهت کشف داروهای جدید

در زمینه آموزشی:

 •  طراحی و تدوین برنامه های آموزشی در زمینه های مرتبط با ایمنی شناسی
 •  تدریس در زمینه های مرتبط با ایمنی شناسی در سطوح دانشگاهی یا دیگر مراکز علمی
 •  طراحی و تدوین رو شهای بهینه جهت آموزش دانشجویان و انجام نوآوری ها و خلاقیت های لازم در این رابطه

در زمینه خدماتی:

 • آزمایشگاه های تشخیص سرطان و تمامی آزمایشگاه های تخصصی ایمونولوژی
 •  ارائه خدمات تخصصی در مراکز آسم و آلرژی
 • ارائه مشاوره به محققان، مراکز و مراجع مرتبط

در زمینه تولید:

 • تولید واکسن
 • تولید آنتی بادی مونوکلونال
 • تولید انواع داروها علیه انواع بیماری های ایمونولوژیک

معرفی دروس امتحانی:

ایمنی شناسی ضریب ۶

زیست سلولی مولکولی ضریب ۲

باکتری شناسی ضریب ۱

بیوشیمی ضریب ۱

زبان ضریب ۲

عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:

کارشناسی ایمنی شناسی، انگل شناسی پزشکی، باکتری شناسی، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، زیست شناسی (با گرایشهای جانوری، سلولی و مولکولی، میکروبیولوژی، عمومی و یا ژنتیک)، میکروبیولوژی، علوم آزمایشگاهی، فیزیولوژی، ویروس شناسی آینده تحصیلی: این رشته در ۲ مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ایران پذیرش دارد.

 

فارغ التحصیلان این رشته گزینه های انتخابی بسیار متنوعی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارند.

وزارت علوم: دکترای زیست شناسی (کلیه گرایش ها)

وزارت بهداشت: دکترای رشته های زیست فناوری پزشکی، ایمنی شناسی پزشکی، مهندسی بافت، پنانو فناوری پزشکی، ویروس شناسی پزشکی، هماتولوژی (خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون)، توکسین های میکروبی، علوم سلولی کاربردی، بیولوژی تولید مثل، زیست پزشکی سامانه ای، انگل شناسی پزشکی، ژنتیک پزشکی، پزشکی مولکولی، انفورماتیک پزشکی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت در بلایا و فوریتها (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت و رفاه اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، اپیدمیولوژی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، مددکاری اجتماعی(مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی به شرط داشتن کارشناسی مددکاری)، گفتار درمانی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد به شرط داشتن کارشناسی گفتار درمانی).

 

شروع در ایران

شروع فعالیت رشته ایمونولوژی در ایران توسط مرحوم استاد دکتر حسن میردامادی، بنیانگذار این رشته تحت عنوان بخش سرم شناسی، در مهر ماه سال ۱۳۱۹ در دانشکده پزشکی آغاز گردید. در مورد تاریخچه ایمونولوژی بیشتر بخوانید.

از سال تحصیلی ۷۴-۱۳۷۳ دوره کارشناسی ارشد ایمونولوژی یا ایمنی شناسی پزشکی با پذیرش ۱۱ نفر دانشجو و دوره دکترای ایمونولوژی (PhD) با پذیرش ۶ نفر دانشجو فعالیت خود را آغاز نموده است. به طور کل اگر فارغ التحصیل هر یک از رشته های علوم آزمایشگاهی و زیست شناسی در گرایش های مختلف علوم جانوری و سلولی ملکولی و میکروبیولوژی و ژنتیک و بیوتکنولوژی هستید، امکان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت که هر ساله در اواخر خرداد یا اوایل تیر ماه برگزار می شود را خواهید داشت که حدود ۸۰ تا ۱۰۰ نفر برای این رشته در شعبات مختلف دانشگاههای پزشکی کشور در سه دوره روزانه، شبانه و بین الملل پذیرش می شود.دروسی که به صورت تئوری و عملی در طی دوره کارشناسی ارشد ایمنی شناسی پزشکی با آنها مواجه خواهید شد: تعداد کل واحد های درسی این دوره ۲۸واحد به شرح ذیل می باشد: واحدهای اختصاصی اجباری: ۱۹واحد واحدهای اختصاصی اختیاری: ۲واحد پایان نامه: ۷ واحد (واحد جبرانی: حداکثر ۲واحد)

 

IMMUNOLOGYTODAY

BETTER INTERACTION; BETTER LIFE

قالب خبری خوب ، طراحی و پشتیبانی تیم پرو استایل