برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه
0

سبد خرید شما خالی است.

ابوالعباس و ترجمه های بی کیفیت

یکی از کتب رفرنس ایمونولوژی که خصوصا در کشورمان بسیار شناخته شده و در عین حال محبوب می باشد ایمونولوژی ابولعباس می باشد. کتابی که معمولا هر سه سال یکبار ویرایش جدید آن همراه با تغییرات بعضا گسترده به چاپ می رسد.

پدیده ای که در سال های اخیر با آن روبه رو هستیم وجود ترجمه های متعدد از این کتاب می باشد. انصافا بعضی از این ترجمه ها با دقت فراوان و البته تخصص فوق العاده بالایی و توسط اساتید برجسته انجام پذیرفته و جای تقدیر فراوان دارد. اما متاسفانه در مواردی علی‌رغم اینکه مترجم یکی از اساتید برجسته ایمنولوژی کشور می باشد اما این دانشجویان هستند که ترجمه را انجام داده اند و استاد مربوطه چه بسا حتی یکبار هم آن ترجمه را با متن اصلی کتاب مطابقت نداده باشد.

در بعضی از ترجمه ها چندین پاراگراف کلیدی از کتاب به کل توسط مترجم ترجمه نشده است که احتمالا ایشان بر خلاف پروفسور ابوالعباس این مطالب را غیر ضروری دانسته اند! اشتباهات فاحشی که بعضا کل مفهوم اصلی مدنظر مولف را برعکس کرده است! حذف بعضی از جداول و تصایر کتاب. اما نکته ای که جالب تر می باشد این موضوع است که در مواردی یک اشتباه در چندین ترجمه تکرار می شود.

آیا این اتفاق احتمال کپی برداری را مطرح نمی نماید؟

اما طرح یک مشکل بدون ارائه یک راه حل کاری بیهوده می باشد. می توان برای پایان دادن به این روند اشتباه و البته دفاع از حقوق خریداران این ترجمه ها که اتفاقا اکثرا دانشجویان عزیز می باشند ایده های زیر را عملی نمود:

انجمن ایمونولوژی و آلرژی کشورمان در این زمینه نقش پررنگ تری را ایفا نماید و با تشکیل گروهی متخصص ترجمه های مختلف را موشکافانه از نظر کیفیت صحت مطالب بررسی نمایند:
– دانشجویان اساتید اشتباهات این ترجمه ها را در فضای مجازی با ذکر نام کتاب و انتشارات منتشر نمایند تا اولا دیگران را متوجه این اشتباهات نمایند و ثانیا شاید تلنگری باشد بر افرادی که این اشتباهات فاحش را انجام داده اند.

  • اساسا بهترین ترجمه ها نیز قادر به انتقال کامل مطالب نمی باشند بنابراین رفته رفته مطاله متن اصلی این دست از کتاب ها جایگزین مطالعه ترجمه ها شوند
  • شما هم می توانید راهکارهای مدنظر خود را برای اصلاح این روند اشتباه بیان نمایید.فعلا باید امیدوار بود عزیزان دست از ترجمه ابوالعباس تا اطلاع ثانوی بردارند. (به قول یکی از دوستان، خدایاااا بسه دیگه!!!!!)
ایمونولوژی تودی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
question