کرونا؛ بحرانی که به سمت یک فاجعه انسانی می‌رود!

دسته بندی ها : یادداشت های تحلیلی 28 اسفند 1398 ایمونولوژی تودی 468 بازدید
کرونا

همین چند روز پیش بود که در هیئت تحریریه ایمونولوژی تودی، تصمیم گرفتیم دیگر کمتر از کرونا بگوییم و حداقل کام مخاطبمانمان را با انتشار اخبار منفی بیش از این تلخ نکنیم. تصمیم گرفتیم که پس از دوره آگاه سازی‌ای که انجام دادیم، به سراغ برنامه های نوروزی که ماه‌ها قبل برای آن برنامه ریزی کرده بودیم برویم و با برنامه‌های مختلفی مانند iTALK، انواع وبینارها و … کمی از دوران قرنطینه خانگی را قابل تحمل‌تر بکنیم.

اما درست در فاصله چند ساعت مانده تا پایان سال 98، و با وجود تأکید مقامات، نهادها و حتی شبکه های اجتماعی، برای خانه نشینی، عدم تردد غیرضروری در سطح شهر و به حداقل رساندن تماس فرد به فرد برای کنترل گسترش ویروس خطرناک و کشنده کرونا، امروز مخابره تصاویر و خبرهایی مبنی بر حجم ترافیک بالای خودروها در خروجی برخی شهرها، ترافیک جاده های منتهی به شمال کشور، و همچنین شلوغی غیر طبیعی برخی نقاط شهرها عمیقا موجب ناراحتی و نگرانی ما شد.

اصلا قصد نداریم که بگوییم مردم یا دولت، کدام‌ یک مقصر اصلی این ماجرا هستند. دولت به اندازه خود، با عدم شفافیت در زمان های بحرانی، با بی تدبیری در اتخاذ تصمیمات لازم جهت قرنطینه کردن شهرهای آلوده در ابتداری انتشار ویروس، با نداشتن مدیریت بحران و هچنین نداشتن منابع مالی لازم جهت حمایت از مردم در زمان قرنطینه، و از طرف دیگر صدا و سیما با پخش مصاحبه های تأسف برانگیز و تلاش برای عادی نشان دادن اوضاع، هرکدام سهم بزرگی در ایجاد این فاجعه دارند.

اما روی دیگر این سکه، مردم هستند. بی شک عواملی که در بالا ذکر شد، همراه با فشارهای اقتصادی که امروز بیشتر از هر زمانی دیگری مردم ما را همانند سلول های T فرسوده، خسته و آزرده کرده است، نقش پر رنگی در عدم رعایت قرنطینه خانگی دارند. اما امروز و در این روزهای بحرانی، و در حالی که آمارهای رسمی نشان از ابتلای بیش از هفده هزار نفر دارد، هنوز کم نیستند کسانی که ظاهرا درک درستی از عمق فاجعه ندارند.

نوشتیم که بگوییم کرونا از یک بحران و به سرعت به سمت یک فاجعه انسانی در پیش است. نوشتیم که بگوییم اوضاع از آنچه در صدا و سیما میشنوید، بحرانی‌تر است. کادر بهداشت و درمان با گذشت زمان انرژی خود را از دست می‌دهند. با گسترش بیشتر مبتلایان کمبود امکانات بهداشتی و بیمارستان ها، برای ما مشکلات جبران ناپذیری ایجاد می کند. مهار کرونا جز با یکدلی و همراهی همه مردم مهیا نمیشود. نوروز امسال تحت سایه سنگین کرونا تلخ تر از همیشه است. اما با عدم رعایت توصیه های بهداشتی، و با از دست دادن جان خودمان و عزیزانمان، نوروز تا به هیمشه تلخ خواهد شد.

لطفا در خانه بمانید و از تمام کسانی که قصد مسافرت دارند، بخواهید که در خانه بماند. فراموش نکنید که کرونا امروز به پشت درب منزل ما رسیده است. امروز همه مردم در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند. لطفا در خانه بمانید.

ایمونولوژی تودی؛ بزرگترین جامعه ایمونولوژی کشور

ایمونولوژی تودی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  question