داستان مبهم کرونا و زن خفاشی!

دسته بندی ها : یادداشت های تحلیلی 31 فروردین 1399 ایمونولوژی تودی 729 بازدید
کرونا و یک داستام مبهم

به قلم دکتر مهدی تقدسی | ایمونولوژیست | عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

در ماه دسامبر ،خانم شی (Shi) درحالیکه با عده ایی از همکارانش در کنفرانسی در محل شهر شانگ های حضور داشتند، تلفنی از رئیس خود سرپرست آزمایشگاه عظیم ویروس شناسی ووهان دریافت کرد، رئیس شی (Shi) به او می گوید: افرادی که در نزدیکی آزمایشگاه ووهان هستند احتمالا در اثر ویروسی نوظهور بیمار شده اند و از او می خواهد سفر خود را نیمه کاره رها کرده و هرچه زودتر به ووهان برگردد تا نمونه بیماران رابررسی کند.

واقعا چه اتفاقی افتاده بود؟  وقتی خوب فکر میکنم، در دروه دانشجویی با اینکه نمره کامل از اساتید بزرگم مانند دکتر ناطق و مختاری گرفتم، خانواده کرونا ویریده (Coronaviridae) را کمتر می خواندم. این ویروس ها با بشر مشکلی نداشتند و من را یاد سرماخوردگی و غذای مورد علاقه ام سوپ رشته می انداختند. حتی SARS و MERS هم که آمدند باز من این خانواده را جدی نگرفتم ، تا اینکه خبر آمد از مشرق زمین یکی از اعضای این خانواده در بدن خفاش ها یا پنگولین ها تاجگذاری کرده و در تمهید لشگرکشی به کل دنیاست. جستجو و کنجکاوی همیشگی، من را به سمت این خانواده سلطنتی از ویروس ها کشاند.

زن خفاشی کیست؟

 در لاتین واژه کرونا به معنی تاج است. نام کرونا باخفاش ها عجین است و درکنار نام خفاش ها، اسم خانم شی (Shi) معروفترین نام جهانی است. شی ژینگلی (Shi zhengli) ویروس شناس چینی متولد سال 1964 است. این دانشمند زن چینی، که به زن خفاشی معروف است، مدرک دکترای ویروس شناسی خود را در سال 2000 ازدانشگاه Montpellier فرانسه گرفت و با کشف ویروس SARS-CoV (تاجدار اول) در سال 2005 مشخص کرد که این ویروس ها در خفاش ها زندگی می کنند.

خانم شی

وی مطالعات گسترده ایی روی خفاش ها داشت و حتی با متدهای روز برخی ازمیسرهای ژنتیکی حیاتی مانند مسیر اینترفرون IFN را در این پستانداران دستکاری کرده بود و اثر آن را برروی عفونت SARS ارزیابی کرد و در این راه بودجه های کلانی از ایالات متحده بالخص دوست و همکارش   Ralph S. Baricدریافت کرد و طرح های مشترک زیادی را با دانشگاه کارولینای شمالی و همچنین National Center for Toxicological Research (NCTR) آمریکا که اثرات انواع سموم من جمله بیولوژیک را بر جمعیت ها بررسی می کند اجرا کرد، تا نهایت به دنبال وضع قانون منع (moratorium)  تحقیق برروی عوامل ویروسی خطرساز شامل: SARS،MERS و آنفولانزا در سال 2014 توسط دولت باراک اوباما بودجه تحقیقاتی (Shi) از سمت سرمایه گذار آمریکایی قطع شد و ماحاصل این همکاری   تولد کرونای مخوف آزمایشگاهی نوترکیب با نام SHC014  بود که اشتیاقی عجیب برای اتصال به مهمترین سلول های راههای هوایی انسان داشت.

 شی (Shi) این ویروس را ساخت تا به دنیا ثابت کند که طبیعت نیز در آینده امکان دارد آن را بسازد (البته خانم شی از طبیعت پیش گرفت و با خلق این ویروس مقاله ایی و حتما ویروس های غیر مقاله ایی، این نوزاد تاجدار سنتتیک را به طبیعت هدیه داد) زنگ تلفن خانم شی (shi)  در کنفرانس شانگ های زنگی بود برای کل دنیا و امروز  SARS-CoV-2(تاجدار 2) بدون ویزا و با بی رحمی تمام مرزهای بین المللی را در نوردیده و ماحاصل این سفر یک پاندمی جهانی با 2362188 فرد مبتلا شناخته شده و مرگ 162055 در ساعت 15 و 38 دقیقه به وقت گرینویچ  روز 19 آوریل سال 2020 است.

امیدوارم جهان این تاجدار نوظهور راکنترل کند و سلسله ی این پادشاهی به همت طبیعت یا دستکاری های ژنتیکی وارث دیگری نداشته باشد.

ایمونولوژی تودی؛ بزرگترین جامعه ایمونولوژی ایران

ایمونولوژی تودی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  question