علت مهم پره اکلامپسی کشف شد!

دسته بندی ها : مقالات علمی 10 بهمن 1399 ایمونولوژی تودی 90 بازدید

پره اکلامپسی چیست؟

تهیه کننده: خانم منصوره کریمی کاخ | دانشجوی دکتری تخصصی ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

تاکنون، چگونگی ایجاد پره اکلامپسی علیرغم بررسیهای متعدد در طول یک قرن گذشته، مشخص نبوده است. محققان معتقدند که آنها اکنون علت اصلی پره اکلامپسی را یافته اند. گابریلا سیلوا، محقق، می گوید: “ما یک قطعه گمشده در معما را پیدا کرده ایم. بلورهای کلسترول کلید اصلی هستند و ما اولین کسی هستیم که این مسئله را نشان می دهد.”

درمان موثرتر امکان پذیر است.

در سراسر جهان ، پره اکلامپسی علت اصلی بیماری و مرگ مادر و جنین است. در حاملگی پره اكلامپتیك ، جفت به درستی رشد نمی كند و گاهی اوقات كودك نیز تغذیه كمی دارد. علائم پره اکلامپسی غالباً خفیف است، اما در بعضی موارد وضعیت به حدی شدید می شود که کودک باید زودتر از موعد به دنیا آید.

پره اکلامپسی تا زمان تولد کودک از بین نمی رود. از آنجا که هیچ کس دلیل وقوع این بیماری را درک نکرده است ، درمان فعلی نظارت و تخفیف علائم است.
کلسترول در دیواره رحم و جفت بررسی شده است.

سیلوا می گوید: “بارداری در واقع نوعی بیماری التهابی طبیعی است و در مورد پره اکلامپسی ، التهاب بیش از حد شدید شده و منجر به بیماری می شود.” زنانی که به پره اکلامپسی مبتلا شده اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در مراحل بعدی زندگی قرار دارند. دقیقاً همین ارتباط بود که محققان را بر آن داشت تا تصمیم بگیرند کلسترول را در زنان باردار مبتلا به پره اکلامپسی بررسی کنند. کلسترول دلیل اصلی بیماری های قلبی عروقی است.

بلورهای کلسترول در پلاکی وجود دارد که رگ های خونی را مسدود می کند.کریستال ها وقتی جمع می شوند که کلسترول بد در دیواره رگ های خونی جمع شود. مطالعات نشان داده است كه بلورهای كلسترول به ویژه یك آغازگر قدرتمند التهاب در بدن هستند و می توانند باعث لخته شدن خون شوند.

وقتی پاسخ ایمنی وحشی شود.

بلورهای کلسترول به عنوان مواد مضر در بدن شناخته می شوند که باید پاک شوند. اما سلولهای دفاعی که برای انجام کار وارد می شوند قادر به تجزیه آنها نیستند، در نتیجه جهت تقویت خود سلولهای ایمنی بیشتری را فرا می خوانند اما فایده ای ندارد. پاسخ ایمنی وحشی می شود و روند التهابی تشدید می شود. سیلوا دریافت که التهاب در ناحیه ای به نام رابط مادر و جنین (maternal-fetal interface)، جایی که سلول های مادر در تماس مستقیم با سلول های جنین قرار می گیرند، در بالاترین حد خود قرار دارد. این اتفاق در جفت و دیواره رحم رخ می دهد.
سیلوا می گوید: “این تماس مستقیم به این معنی است که التهاب مستقیماً بر ارتباط بین مادر و جنین تأثیر می گذارد و حتی به التهاب بیشتر مادر نیز کمک می کند.”


سطح کلسترول بالا در تمام زنان باردار وجود دارد.

سطح کلسترول در تمام زنان باردار زیاد است، زیرا جنین و جفت هم به کلسترول نیاز دارند. اما در زنان مبتلا به پره اکلامپسی سطح حتی بالاتر بود. آنها همچنین کلسترول بد بسیار بیشتری دارند که نوعی کلسترول است که در افرادی که در معرض خطر بیماریهای قلبی عروقی هستند یافت می شود. سیلوا تمام تلاش خود را کرد تا معما را حل کند. وی از نمونه های بافتی از یک biobank استفاده کرد که گروه تحقیق در CEMIR آن را ایجاد کرده است و شامل نمونه های جفت از 90 زن مبتلا به پره اکلامپسی بود که بلافاصله پس از تولد بدست آمد. بنابراین محققان نمونه هایی از بافت دیواره رحم و جفت داشتند. نمونه ها با استفاده از میکروسکوپ های پیشرفته مورد بررسی قرار گرفتند. سالها تحقیق طول کشیده تا به نتیجه رسید.
زنان در معرض خطر باید کلسترول خود را بررسی کنند
درمان آینده برای پره اکلامپسی ممکن است به سادگی شامل داروهای کاهش دهنده کلسترول، مانند استاتین ها باشد، اما تحقیقات بیشتری برای روشن شدن اثرات آنها لازم است. “

برخی از زنان از همان ابتدا خطر ابتلا به پره اکلامپسی را افزایش می دهند. آنها باید با بررسی کلسترول پیگیری شوند. این کار امروز به طور منظم انجام نمی شود، اما باید در آینده به طور منظم انجام شود. استفاده از استاتین در دوران بارداری در حال حاضر توصیه نمی شود، اما چندین مطالعه بالینی با دقت بیشتری این موضوع را بررسی می کنند و نشان می دهند که مثلاً پراواستاتین می تواند در دوران بارداری بی خطر باشد.

 

منبع

 

ایمونولوژی تودی، بزرگترین جامعه ایمونولوژی کشور

 

 

ایمونولوژی تودی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  question