ویروس نه؛ افسردگی قاتل مبتلایان به HIV

دسته بندی ها : دانشنامه 30 فروردین 1398 ایمونولوژی تودی 529 بازدید
افسردگی و ارتباط آن با HIV، ایدز، بیماری های عفونی،HIV، ایمونولوژی، ایمنی شناسی پزشکی

افراد مبتلا به اچ آی وی علاوه بر داروی ضد رتروویروسی به امید،شادی، و البته توجه نیاز دارند!

افسردگی  افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی را از پای در می آورد

منبع: دانشکده پزشکی بوستون

افسردگی به شدت در میان آمریکایی های مبتلا به اچ آی وی و ایدز شایع می باشد و تخمین زده می شود که 20 تا 30 درصد این افراد به شدت از افسردگی رنج می برند.

اختلالات افسردگی با افزایش مرگ و میر در افراد مبتلا به بیماری مزمن نظیر بیماری قلبی، بیماری کلیوی شدید  و دیابت همراه است. مطالعات متعددی ارتباطات مشابهی را در زمینه عفونت اچ آی وی توصیف کرده اند، اگرچه اطلاعات متناقض در این زمینه وجود دارد.

 

https://immunologytoday.ir/%d8%a7%db%8c%d8%af%d8%b2%d8%8c-%d9%88%d8%b6%d8%b9%db%8c%d8%aa%d8%aa-%d8%b1%d9%88-%d8%a8%d8%af%d9%88%d9%86/

 

مطالعه ای بر روی کهنه سربازان مسن توسط دانشکده پزشکی بوستون صورت پذیرفته گروهی از آن ها که از افسردگی رنج می برند را با گروه فاقد افسرگی مورد بررسی قرار داده اند. در ادامه آن ها میزان مرگ و میر را در این افراد با عفونت یا عدم عفونت با ویروس HIV مورد بررسی قرار دادند.

افسردگی با دو روش، توسط کدهای تشخیصی و یک پرسشنامه  ارزیابی افسردگی  مورد سنجش قرار گرفت. در میان افرادی که مبتلا به HIV بودند مرگ ناشی از علائم افسردگی 23 درصد بیشتر ثبت گردید، در حالی که در بین افرادی که آلوده به HIV نبودند تنها 6 درصد مرگ ناشی از افسردگی ثبت گردید.

به گفته محققان، مهم است که افسردگی را به ویژه در میان افرادی که با HIV زندگی می کنند، کنترل و درمان کنند، زیرا در سال های اخیر داروهای ضد رترو ویروسی توانسته تا طول عمر افرادی که به ویروس آلوده می شوند را افزایش دهد. در واقع امروزه به لطف داروهای ضد ویروسی HIV دیگر قادر نیست تا فرد را از پا در آورد و اچ آی وی عامل ایجاد  یک بیماری مزمن در نظر گرفته می شود و نه یک بیماری کشنده!

به گفته ی Kaku So-Armah استاد دانشکده پزشکی بوستون، یافته های حاصل از پژوهش ما نیاز به ارزیابی و درمان نشانه های افسردگی و اختلال افسردگی عمده در بیماران دارد و بدون عفونت HIV را برای کاهش خطر مرگ و میر در بین آن ها نشان داد. محققان خاطرنشان كردند كه علي رغم دستورالعمل هاي كلينيكي كه برای  غربالگري روتین براي تشخیص  علائم افسردگي  وجود دارند، اما موفقيت این پروتکل ها در عمل موفقیت کمی در  تشخیص افسردگی در افراد مبتلا به عفونت HIV داشته اند.

بنابراین باید موانعی که بر سر راه تشخیص اختلالات افسردگی در افراد مبتلا به اچ آی ویوجود دارد شناسایی شود و برنامه جدی برای تشخیص و درمان این اختلالات طراحی گردد، چرا که به نظر می رسد افراد مبتلا به اچ آی وی را نه ویروس بلکه افسردگی است که از پا در می آورد. این افراد علاوه بر داروی ضد رتروویروسی به اکسیر شادی و امید نیاز دارند !

 

مقاله اصلی:

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190401121809.htm

منبع خبر :

Boston University School of Medicine. “HIV infection increases the risk of death associated with depressive symptoms.” ScienceDaily. ScienceDaily, 1 April 2019. <www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190401121809.htm>.


ایمونولوژی تودی؛ بزرگترین جامعه ایمونولوژی کشور!

ایمونولوژی تودی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  question