برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه
0

سبد خرید شما خالی است.

دکتر تاج بخش: آمیزه ای از علم و عشق

دامپزشک ،ایمونولوژیست، باکتریولوژیست، مسلط به شعر و ادب فارسی

دکتر حسن تاج‎ بخش در دوم آبان ماه 1316 در تهران، محله امام زاده یحیی(ع) متولد شد. وی در سال 1340 از دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران دانش‎آموخته شد. در سال 1342 پس از پایان دوره سربازی، در امتحان دستیاری دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران شرکت کرد و از شهریور ماه همان سال به عنوان دستیار میکروب‎شناسی انتخاب شد.

در سال 1343 با استفاده از بورس دولت فرانسه، برای اخذ تخصص میکروب‎شناسی و ایمنی شناسی، بیماری‎های گرمسیری و باکتریهای بی‎هوازی به فرانسه عزیمت نمود. پس از مدتی در آزمایشگاه دانشکده دامپزشکی و انستیتو پاستور لیون فرانسه به تحقیق مشغول شد. دکتر تاج بخش دو سال را نیز در انستیتو پاستور پاریس دوره‎های تخصصی میکروب‎شناسی و ایمنی‎شناسی را گذراند و در هر دو زمینه در بین تمام دانشجویان با رتبه ممتاز فارغ التحصیل گردید. ایشان همچنین در انستیتو پاستور پاریس در سرویس شیمی میکروبی، در مورد نقش ایمنی‎زایی و آنتی‎ژن‎های تیموس تحقیق نمود و در سال 1346 برای خدمت به مردم، به وطن بازگشت.

زندگی دکتر تاج بخش پس از بازگشت به میهن

دکتر تاج‌ بخش سال 1347 کتاب «ژنتیک باکتری‏ها» را تالیف کرد که در آن زمان نقطه عطفی در علم جدید و ناشناخته ژنتیک در ایران بود؛ در همین سال‎ها به مقام استادیاری گروه میکروب‎شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و سه سال بعد به درجه دانشیاری ارتقاء یافت.

استاد تاج‌ بخش در سال 1355 به دعوت دانشگاه بریستول برای مدت یکسال در آزمایشگاه میکروب‎شناسی دانشکده دامپزشکی انگلستان به تحقیق پرداخت که نتیجه آن دو مقاله پژوهشی و ابتکاری وی در زمینه تهیه واکسن‎های موثر بر ضد سالمونلا دابلین بود.

ایشان در سال 1355 ره توشه علمی خود را برای داوری به نقد هیأت ممیزه دانشگاه گذاشت و در نتیجه در سن 39 سالگی به عنوان استاد میکروب‎شناسی و ایمنی شناسی دانشگاه تهران برگزیده شد. دکتر تاج‏بخش در سال 1358 به عنوان استاد ممتاز دانشگاه تهران شناخته شد و در سال 1369 نیز به عنوان استاد نمونه دانشگاه‏های ایران انتخاب گردید. 

وی از معدود اساتیدی است که در حوزه های متنوع میکروب‎شناسی، ایمنی‎شناسی، دامپزشکی، طب سنتی، تاریخ علم و ادبیات فارسی صاحب نظر است. دکتر تاج بخش در سال 1381 از سوی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به پاس عمری تلاش علمی به عنوان چهره ماندگار برگزیده و معرفی شد.

مهمترین آثار دکتر تاج‌ بخش عبارت است از:

ژنتیک باکتری ها، بیماری شناسی عمومی، بیماری های حیوانات آزمایشگاهی، اصول ایمنی شناسی بنیادی، باکتری شناسی عمومی ، سیر تحول علم در اسلام و ایران ( فارسی و انگلیسی)،  تاریخ دام پزشکی و پزشکی ایران دوران اسلامی، شرح حال دکتر تاجبخش در کتاب های نام آوران دانش پزشکی انگلستان، نام آوران دانش دام پزشکی و پزشکی امریکا،  نام آوران دانش کشاورزی و دام پزشکی انگلستان،  تاریخ بیمارستانهای ایران از آغاز تا عصر حاضر،  الاغراض الطبیه و المباحث العلائیه ( تصحیح و تحقیق سید اسماعیل جرجانی)، تالیف حدود 150 مقاله تحقیقی به زبانهای فرانسه ، انگلیسی و فارسی در مجلات معتبر بین المللی ایران و کشورهای اروپایی

در همین راستا بخوانید:
دکتر اصغر آقامحمدی
دکتر نیما رضایی، عجیب اما واقعی


ایمونولوژی تودی
بزرگترین جامعه ایمونولوژی کشور

 

ایمونولوژی تودی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
question