دومین سمینار فلوسایتومتری

دسته بندی ها : تازه های ایمونولوژی 14 مرداد 1398 ایمونولوژی تودی 1024 بازدید

دومین سمینار فلوسایتومتری (بالینی و تحقیقاتی) با همکاری ایمونولوژی تودی، سازمان جهانی آموزش و پژوهش  های علمی (یوسرن) و مرکز تحقیقات نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشکی تهران در تاریخ 10 و 11 مرداد ماه 1398 در محل مرکز طبی کودکان برگزار شد.

هدف از برگزاری این سمینار، همانند سال گذشته، ایجاد پل ارتباطی میان اساتید خبره و ماهر در زمینه های مختلف فلوسایتومتری با پژوهشگران و دانشجویان در رشته های مختلف و افزایش آگاهی و دانش تخصصی این افراد در حیطه ی فلوسایتومتری بود. از این روی ما در مجموعه علمی ایمونولوژی تودی با دعوت از اساتید توانمند در زمینه های مختلف فلوسایتومتری تلاش کردیم تا سمیناری با کیفیت برگزار نماییم.

در مورد سخنرانان

در دومین سمینار فلوسایتومتری از اساتیدی همچون دکتر نیما رضایی (دانمشند 1% برتر دنیا)، دکتر اصغرآقامحمدی (دانشمند 1% برتر دنیا)، دکتر یدالله شکیبا، دکتر اعظم کاظمی، دکتر محمود بزرگمهر و دکتر رضا یزدانی دعوت شد تا آخرین تجربیات عملی و کاربردی خود را با سایرین به اشتراک بگذارند.

دکتر یدالله شکیبا
دکتر یدالله شکیبا
دکتر رضا یزدانی
دکتر رضا یزدانی
دکتر محمود بزرگمهر
دکتر محمود بزرگمهر

آنچه گذشت..

در طی روزهای 10 و 11 مرداد ماه، سعی نمودیم تا با تلفیق مباحث پایه ای و بالینی فلوسایتومتری به شرکت کنندگان این پیام را منتقل کنیم که پژوهش های علمی در حیطه های علوم پایه ی پزشکی و فراگیری تکنیک های پرکاربرد مانند فلوسایتومتری، تا چه اندازه به بالین و سرنوشت یک بیمار و درمان آن پیوند خورده است و نمی توان این دو مقوله را از یکدیگر تفکیک کرد. به همین دلیل است که برای ارتقای نظام سلامت، پزشک و پژوهشگر و دانشجو باید دست در دست هم و همراه هم تلاش کنند تا بتوان نهایتا خدمات کامل و قابل اعتمادی برای بیماران فراهم نمود و از همین رویی برجسته کردن تنها یکی از این حرفه ها و در نقطه مقابل کم ارزش کردن دیگری، اشتباهی عمیق و دارای نتایج مرگبار برای بیماران است.

در همین راستا، در کنار آموزش مباحث پایه ای فلوسایتومتری مانند نحوه ی انجام صحیح Compensation و طراحی پنل، موضوعات تشخیص بیماری هایی مانند بیماری های نقص ایمنی، بدخیمی های خونی و همچنین بررسی آنتی بادی های Anti-HLA جهت بررسی پیوند توسط تکنیک فلوسایتومتری نیز در برنامه گنجانده شد.

در این سمینار دانشجویان علوم پایه پزشکی و دانشجویان پزشکی در کنار اساتیدی که برخی پزشک و برخی پژوهشگر بودند، در فضایی صمیمی و طی دو روز پربار مطالب کاربردی و مفیدی را آموزش دیدند.

در حاشیه ی دومین سمینار فلوسایتومتری، در روزهای شنبه و یکشنبه و به منظور افزایش دانش دانشجویان، کارگاه عملی نیز برگزار شد و دانشجویان نحوه کارکرد دستگاه فلوسایتومتری و همچنین آنالیز داده ها با استفاده از نرم افزار FlowJo را آموزش دیدند.

در پایان از زحمات تمامی اساتید مدعو، مرکز تحقیقات نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشکی تهران و یوسرن تشکر می کنیم. همچنین از دبیرعلمی سمینار، جناب آقای دکتر نیما رضایی بابت تمامی حمایت ها و رهنمودهایشان صمیمانه تشکر کرده و برای ایشان آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون داریم.

دکتر نیما رضایی
دکتر نیما رضایی

ایمونولوژی تودی؛ بزرگترین جامعه ایمونولوژی کشور

ایمونولوژی تودی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  question