ترمیم جادویی ریه؛ همین حالا ترک کن

دسته بندی ها : تازه های ایمونولوژی 27 بهمن 1398 ایمونولوژی تودی 317 بازدید
ترمیم ریه پس از ترک سیگار

ریه‌های شما توانایی تقریبا “جادویی” برای التیام قسمتی از آسیب‌های ناشی از مصرف دخانیات را دارد البته اگر دود کردن را کنار بگذارید.

پیش از این تصور می‌شد جهش‌هایی که منجر به سرطان ریه می‌شوند حتی بعد از ترک کردن سیگار هم ادامه پیدا می‌کنند و ثابت می‌مانند. اما تحقیق غافلگیرکننده‌ای که در مجله علمی نیچر منتشر شده، نشان می‌دهد تعداد اندک سلول‌هایی که آسیب ‌ندیده‌اند، می‌توانند شش را ترمیم کنند.

این قضیه حتی در مورد افرادی که قبل از ترک کردن به مدت ۴۰ سال روزی یک پاکت سیگار کشیده‌اند هم صدق می‌کند.

مواد شیمیایی ناشی از کشیدن تنباکو، موجب از بین رفتن و جهش سلول‌های ریه انسان می‌شود و به تدریج آن‌ها را تبدیل به سلول‌های سرطانی می‌کند.

تحقیق اخیر نشان می‌دهد که این اتفاق در مقیاسی بزرگ در سیگاری‌هایی که به سرطان مبتلا نشده‌اند هم رخ می‌دهد.

توتون دخانیات موجب می‌شود اکثر قریب به اتفاق سلول‌هایی که در مجاری تنفسی مصرف‌کننده‌ها قرار دارند، جهش پیدا کنند. به این ترتیب احتمال دارد که تا ۱۰ هزار دستکاری ژنتیکی در سلول‌ها رخ دهد.

دکتر کیت گوورز، یکی از محققین یونیورسیتی کالج دانشگاه لندن می‌گوید: “این را می‌توانید به عنوان یک بمب ساعتی کوچک در نظر بگیرید که ضربه بعدی به آن، فرآیند ابتلا به سرطان را راه می‌اندازد.” ولی تعدادی از سلول‌ها سالم باقی می‌مانند.

به طور دقیق مشخص نیست که این سلول‌ها چگونه می‌توانند خودشان را از آسیب‌های ژنتیکی مصرف دخانیات حفظ کنند اما دانشمندان می‌گویند که انگار آن‌ها در یک “پناهگاه هسته‌ای” باقی می‌مانند.

سرطان توزیع نابرابر داده ها

به هر حال بعد از این که فرد مصرف دخانیات را ترک می‌کند، این سلول‌ها هستند که رشد می‌کنند و جایگزین سلول‌های آسیب‌دیده ریه می‌شوند.

تا ۴۰ درصد سلول‌های فردی که دخانیات را ترک کرده، مشابه سلول‌های ریه فردی می‌شود که لب به دخانیات نزده است.

دکتر پیتر کمپبل از موسسه استرنجر می‌گوید: “ما اصلا انتظار کشف این یافته‌ها را نداشتیم. تعدادی از سلول‌های مجاری تنفسی به نوعی خودشان را بازسازی می‌کنند. یکی از دلایل بزرگی که فرد باید مصرف دخانیات را ترک کند این است که حتی بعد از ۴۰ سال مصرف، سلول‌هایی ساخته می‌شوند که کاملا از آسیب توتون در امان مانده‌اند.”

انگیزه‌ای برای ترک
دانشمندان هنوز باید برآورد کنند که چه مقدار از ریه می‌تواند خودش را ترمیم کند. این تحقیق بیشتر روی مجاری تنفسی اصلی متمرکز بود تا کیسه‌های هوایی (ساختاری که هوایی که ما تنفس می‌کنیم را به ریه می‌برد).

تشخیص سرطان ریه از طریق آزمایش خون

هر ساله حدود ۴۷ هزار مورد ابتلا به سرطان ریه در بریتانیا گزارش می‌شود. نزدیک به یک‌سوم این افراد، کسانی هستند که دخانیات مصرف می‌کنند.

تحقیقات نشان داده است که افراد تقریبا از همان روزی که دخانیات را ترک می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان را از بین می‌برند. تصور می‌شود که دلیل این اتفاق جلوگیری از جهش بیشتر سلول‌ها در نتیجه مصرف دخانیات است.

دکتر ریچل اوریت، از موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا می‌گوید: “این یک ایده انگیزه‌بخش برای افراد است تا با ترک دخانیات از دو جهت سود ببرند.

از یک سو مانع آسیب بیشتر تنباکو به سلول‌های ریه می‌شوند و از سوی دیگر به شش این شانس را می‌دهند که توازنی بین سلول‌های صدمه دیده و سلول‌های سالم‌تر ایجاد کند.”

منبع: بی بی سی

ایمونولوژی تودی، بزرگترین جامعه ایمونولوژی کشور

ایمونولوژی تودی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  question