RDD راه حلی جادویی برای بیمارن مبتلا به سرطان دارای آلرژی شدید دارویی

دسته بندی ها : تازه های ایمونولوژی 21 آذر 1397 ایمونولوژی تودی 359 بازدید

Allergy in clinical oncology: a cross-disciplinary field

RDD راه حلی جادویی برای بیمارن مبتلا به سرطان دارای آلرژی شدید دارویی

سرطان به عنوان یکی از اصلی ترین مشکلات پزشکی است که در سراسر جهان افراد بسیار زیادی را درگیر خود نموده است.اما مطالعات بسیار زیاد و صرف میلیاردها دلار بر روی تحقیقات باعث شده تا انواعی از داروهای موثر برای بیماران مبتلا به این بیماری مهلک وجود داشته باشد.مونوکلونال آنتی بادی ها و متدهای نوین کموتراپی توانسته تا در بسیاری از موارد  تا میزان زیادی بقای بیمارن  را افزایش دهند.

واکنش های آلرژیک بر ضد داروهای ضد سرطان

 • platinum drugs
 • taxanes,
 • anthracyclines

این واکنش ها، یک مشکل عمده در انکولوژی بالینی می باشد. همچنین مونوکلونال آنتی بادی های استفاده شده در درمان ضد سرطانی نیز باعث بروز واکنش های آلرژیک می شوند. برای درمان  و  کنترل  این نوع از واکنش های آلرژیک وجلوگیری از بروز واکنش کشنده آنافیلاکتیک  ناشی از داروهای ضد سرطانی  از (anti-histamines و steroids و  anti-pyretics ) استفاده می شود.

RDD راه حلی جادویی برای بیمارن مبتلا به سرطان دارای آلرژی شدید دارویی

توضیح شکل :الگوریتم پیشنهادی برای بیماران مبتلا به ازدیاد حسایت شدید به داروهای سرطان و اندیکاسیون آن ها برای انجام

(Rapid Drug Desensitization (RDD) )

BAT – basophil activation test

HSR – immediate hypersensitivity reaction


درمان ازدیاد حساسیت در انکولوژی بالینی

به دنبال استفاده از کموتراپی و همینطور مونوکلونال آنتی بادی ها در سراسر جهان واکنش های آلرژیک در نتیجه استفاده از این نوع داروها و درمان ها به شدت رو به افزایش است. این نوع واکنش های آلرژیک ممکن است از یک واکنش پوستی خفیف تا یک شوک آنافیلاکتیک کشنده باشند.این نوع از واکنش ها ممکن است یک ساعت تا چند روز بعد از تجویز دارو گریبان گیر بیمار گردد هرچند بیمار به صورت محافظتی استروئید را دریافت کرده باشد. علائم بالینی ایجاد شده در این بیماران  متعاقب پاسخ های آلرژیک به علت آزادسازی تریپتاز ،هیستامین ، لکوترین ،پروستاگلاندین می باشد که طیفی از اثرات را بروی سیستم تنفسی  گوارشی و قلب و عرق به جای میگذارند.علائم دیگر مانند تب  لرز به علت ترشح سایتوکاین های ( اینترلوکین6 و اینترلوکین 1 ) می باشد.علائم غیر معمول مانند درد با داروهایی نظیر taxanes و بعضی از مونوکلونال آنتی بادی مشاهده شده است. متاسفانه در مواردی مرگ در نتیجه دریافت مکرر داروهای ضد سرطان کموتراپی در نتیجه بروز واکنش های ازدیاد حساسیت مشاهده شده است.

RDD؛ یک پروتکل درمانی؟

اما RDD یک پروتکل درمانی موثر برای درمان واکنش های آلرژیک بیماران به داروها می باشد که توانسته تا حدود زیادی به عنوان یک راه حل مطلوب مطرح شود. شواهد بسیار وجود دارد که بیمارانی که حساسیت نسبت به کموتراپی و مونوکلونال آنتی بادی را از خود نشان داده اند می توانند در صورت حساسیت زدایی سریع دارویی (rapid drug desensitization ) یا همان ( RDD ) بدون کوچکترین مشکلی دارو را برای باردوم و سم دریافت نمایند. به طور خلاصه در این روش  تجویز مقادیر رقیق شده دارو از طریق یک پروتکل چند مرحله ای باعث می شود تا مکانیسم های مهاری ماست سل ها بیمار را از خطر بروز واکنش های آنافیلاکسی و در نیجه مرگ  در امان نگه داردو به بیماران این امکان را میدهد تا داروی خود را ادامه دهند.

توضیح شکل :مکانیسم پیشنهادی برای RDD برای کموتراپی سرطان


RDD برای تمامی بیماران دارای آلرژیک شدید دارویی موثر باشد به جز موارد زیر :

 • Steven Johnsons Syndrome (SJS)
 • toxic epidermal necrolysis (TEN)
 • drug reaction with eosinophilia and systemic symptoms (DRESS)
 • acute excematous generalized pustulosis (AGEP)

موفقیت ) RDD ( به شدت وابسته به پروتوکل های شخصی (personalizedprotocols )  برای هر بیمار می باشد. داروهای ضد سرطانی که به طور موفقیت آمیز با استراتژی RDD حساسیت زدایی برای آن ها انجام گرفته است عبارت اند از :

 • Platins : carboplatin, cisplatin and oxaliplatin
 • taxanes : paclitaxel and docetaxel
 • monoclonal antibodies : rituximab trastuzumab and cetuximab

مطالعات در این مورد چه می گوید؟

بزرگترین مطالعه برای  حساسیت زدایی به روش RDD  در جهان  بر روی 370 بیمار دارای آلرژی فوق العاده شدید نسبت به داروهای ضد سرطانی  انجام گرفته است.درمجموع 2177 مورد حساسیت زدای برای 15 دارو در این مطالعه انجام شده است !پس از انجام حساسیت زدایی نتایج زیر گزارش شد که نشان دهنده موفقیت این روش می باشد و در نتیجه یکی از موانع بزرگ بر سر راه درمان بیماران سرطانی برداشته شده است.در 93 درصد از پروتکل های حساسیت زدایی  در نهایت واکنش خفیف به دارو مشاهده شد و یا اساسا واکنش وجود نداشت.هفت درصد واکنش های متوسط تا شدید رااز خود نشاندادند ولی این واکنش هاباعث توقف درمان آن ها باداروی مورد نظر نشد چرا که با تجویز استروئید این علائم تحت کنترل قرار می گیرند.در هیچ موردی از این 370 بیمار مبتلا به آلرژی شدید  مرگی در نتیجه واکنش های آلرژیک نسبت به داروها  مشاهده نگردید.

RDD راه حلی جادویی برای بیمارن مبتلا به سرطان دارای آلرژی شدید دارویی

 

IMMUNOLOGYTODAY

BETTER INTERACTION; BETTER LIFE


 

 

ایمونولوژی تودی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  question