برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه
0

سبد خرید شما خالی است.

رمدسیویر چیست؟

 Remdesivir برای درمان Covid-19

 

مترجم: خانم منصوره کریمی کاخ | ایمونولوژیست | دانشگاه علوم پزشکی کرمان

22 اکتبر 2020 ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده ( FDA) داروی ضد ویروسی Remdesivir ، با نام تجاری وکلوری را برای استفاده در بیماران بزرگسال و اطفال 12 سال به بالا و وزن حداقل 40 کیلوگرم (حدود 88 پوند) برای درمان COVID-19 در بیمارستان را تأیید کرد.  Remdesivir، یک داروی ضد ویروسی با طیف گسترده است که توسط شرکت زیست دارویی Gilead Sciences ساخته شده است. این دارو از طریق تزریق داخل وریدی تجویز می شود.

Remdesivir در اصل برای درمان هپاتیت C ساخته شد و سپس در برابر بیماری ویروس ابولا و بیماری ویروس ماربورگ آزمایش شد، اما برای همه این عفونت های ویروسی بی اثر بود. در ایران نیز توسط گروه دارویی Barakat تولید شده است .ایران در حال برنامه ریزی برای افزایش تولید آمپول Remdesivir از 20،000 به 150،000 آمپول در ماه است.

فرم فعال Remdesivir به صورت متابولیت تری فسفات آن می باشد.

Remdesivir یک ProTide (پیش دارو از نوکلئوتید) است که به سلول منتقل می شود و با استفاده از استرازها ( CES1وCTSA ) و فسفوآمیداز (HINT1) به GS-441524 مونو فسفات تبدیل می شود و این به نوبه خود بعدا توسط کینازهای نوکلئوزید-فسفات به متابولیت فعال تری فسفات آن تبدیل می شود.

مکانیسم عمل

متابولیت فعال Remdesivir به عنوان یک آنالوگ آدنوزین نوکلئوزید تری فسفات (GS-443902) ، در عملکرد RNA پلی مراز وابسته به RNA ویروسی تداخل ایجاد می کند و از تصحیح آن توسط اگزوریبونوکلئاز ویروسی (ExoN) جلوگیری می کند و در نتیجه باعث کاهش تولید RNA ویروسی می شود.

در برخی ویروس ها مانند ویروس سنسیسیال تنفسی باعث توقف RNA پلی مرازهای وابسته به RNA ویروسی می شود ، اما اثر غالب آن (مانند ابولا) القا خاتمه برگشت ناپذیر زنجیره است. برخلاف بسیاری از ترمیناتورهای زنجیره ای دیگر، این امر با جلوگیری از افزودن نوکلئوتید بلافاصله پس از آن انجام نمی شود، اما در عوض به تاخیر اتفاق می افتد و بعد از اینکه پنج بازاضافی به زنجیره RNA در حال رشد اضافه شد، رخ می دهد. برای RNA پلیمرازهای وابسته بهRNA  ویروسی در ویروسهای  MERS-CoV ، SARS-CoV-1و SARS-CoV-2  جلوگیری ازسنتز RNA پس از الحاق سه نوکلئوتید اضافی رخ می دهد .از این رو،remdesivir  به عنوان یک ماده ضد ویروسی با عملکرد مستقیم طبقه بندی می شود که به عنوان یک پایان دهنده تأخیری زنجیره عمل می کند.

همچنین در 15 ژوئن 2020 ، FDA  هشدار داد که استفاده از کلروکین یا هیدروکسی کلروکین همراه با remdesivir  ممکن است فعالیت ضد ویروسی remdesivir را کاهش دهد.  اگرچه چندین عامل درمانی برای درمان ویروس کرونا مورد ارزیابی قرار گرفته است اما هنوز هیچ عامل کارامد ضد ویروسی نشان داده نشده است. داده ها حاکی از آن است که Remdesivir در کوتاه شدن زمان بهبودی در بزرگسالانی مبتلا به  Covid-19  که در بیمارستان بستری بودند و شواهدی از عفونت دستگاه تنفسی تحتانی داشتند بسیار موثر بوده است.

عوارض جانبی

اطلاعات مهم در مورد استفاده از وکلوری برای درمان COVID-19 شامل دستورالعمل های دوز ، عوارض جانبی بالقوه و تداخلات دارویی موجود است .عوارض جانبی احتمالی عبارتند از: افزایش سطح آنزیم های کبدی که ممکن است نشانه ای از آسیب کبدی باشد. واکنشهای آلرژیک، که ممکن است شامل تغییر در فشار خون و ضربان قلب، پایین بودن سطح اکسیژن خون، تب، تنگی نفس، خس خس سینه، تورم (به عنوان مثال لب ها، اطراف چشم، زیر پوست)، بثورات پوستی، حالت تهوع، تعریق یا لرز باشد. در این میان شایع‌ترین عارضه جانبی در افراد داوطلب سالم ، بالا بردن سطح آنزیمهای کبدی در خون است (نشانه ای از مشکلات کبدی). شایع‌ترین عوارض جانبی در افراد مبتلا به COVID ‑ 19 حالت تهوع است.

منابع:

DOI:10.1074/jbc.AC120.013056,

DOI: 10.1056/NEJMoa2007764,

DOI: 10.1016/j.bmcl.2012.02.105

 

ایمونولوژی‌تودی، بزرگترین جامعه ایمونولوژی کشور

 

ایمونولوژی تودی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
question