سرلوژی در تشخیص کرونا

دسته بندی ها : تازه های ایمونولوژی 31 تیر 1399 ایمونولوژی تودی 250 بازدید
سرولوژی کرونا

به زبان ساده، تست سرولوژی، آنتی‌بادی های موجود در خون شما را بررسی می‌کند. بررسی این آنتی‌بادی ها مشخصا در مورد بیماری کووید19، ممکن است درباره عفونت قبلی با ویروس عامل کووید19 اطلاعاتی بدهد. آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که در مبارزه با عفونت‌ها به سیستم ایمنی کمک می‌کنند و در بسیاری از موارد، بدن را در برابر عفونت مجدد با آن عامل عفونی مقاوم می‌کنند. پدیده‌ای که آن را مصونیت ایمنی یا ایمنی‌زایی (Immunity) می‌نامند. اما تولید آنتی‌بادی ها در تمام بیماری ها الزاما از ابتلا مجدد به آن بیماری جلوگیری نمی‌کند.

به طور مشخص درباره بیماری نوظهور کووید19 بحث‌های زیادی پیرامون ارزش انجام تست‌های سرولوژی مطرح شده‌است. پیش‌تر در مطالبی تحت عنوان “سرولوژی در تشخیص کرونا، آری یا خیر؟” به بررسی ارزش تست‌های سرولوژی در تشخیص کووید19 پرداخته‌ایم. اما اخیرا، CDC (مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری‌) به بررسی ارزش تست‌های سرولوژی در تشخیص بیماری کووید19 پرداخته‌است.

طبق گفته CDC، تست‌های سرولوژی نمی‌تواند روش مناسبی برای تشخیص بیماری فردی باشد که در حال حاضر با SARS-CoV-2 آلوده است، زیرا تولید آنتی‌بادی ضد ویروس بین 1 تا 3 هفته زمان لازم دارد و بنابراین نمی‌توان از آن برای تشخیص سریع بیماری استفاده کرد. همچنین اشاره می‌کند که استفاده از تست سرولوژی شاید تنها در مواردی که تأخیر در تشخیص ویروس اتفاق افتاده باشد، بتواند مورد استفاده قرار بگیرد. از این روی، تنها راه تشخیص ویروس در مراحل اولیه بیماری، استفاده از تست PCR است. همچنین زمان استاندارد برای انجام تست PCR و گزارش جواب، از زمان تحویل نمونه به آزمایشگاه بین 1 الی 2 روز است.

نتایج تست های سرولوژی چه معنایی دارد؟

اگر مثبت شود…

مثبت شدن تست سرولوژی فرد می‌تواند حاکی از آن باشد که احتمالا برخورد با ویروس SARS-Cov-2 وجود داشته‌است. اما مثبت شدن تست سرولوژی معنی دیگری نیز می‌تواند داشته باشد و آن داشتن آنتی‌بادی هایی از یک عفونت یا یکی دیگر از ویروس‌های خانواده کرونا و یروس‌ها است. (برای مثال ویروس‌های سرماخوردگی).

اگرچه داشتن آنتی‌بادی علیه SARS-Cov-2 ممکن است در فرد مصونیت ایجاد کند، اما در حال حاضر مدت زمان و همچنین سطح ایمنی‌زایی این مصونیت مشخص نیست.

مثبت شدن تست سرولوژی شما ممکن است درحالی اتفاق بیوفتد که تا کنون هیچگونه علائمی در خود مشاهده نکرده‌اید و بنابراین ممکن است به فرم بدون علامت (asymptomatic) آن متبلا شده باشید.

اگر منفی شود..

اگر نتایج تست سرولوژی شما منفی شود می‌تواند نشان دهنده این باشد که شما تاکنون با SARS-CoV-2 برخورد نداشته‌اید.

همچنین منفی شدن تست سرلوژی فرد نمی‌تواند نشانی از عدم آلودگی حال حاضر فرد باشد. دلیل این گفته این است که اولا تولید آنتی‌بادی می‌تواند 1 تا 3 هفته به طول بیانجامد. و دوما مطالعات نشان داده‌است که در برخی از افراد مدت زمان تولید آنتی‌بادی بیش از 3 هفته زمان می‌برد و در برخی دیگر هرگز آنتی‌بادی علیه آن تولید نمی‌شود.

صرف نظر از اینکه تست شما مثبت باشد یا منفی، نتایج نشان نمی‌دهد که شما ناقل ویروس هستید یا خیر، بنابراین تا حصول نتایج قطعی، مراقب خودتان و اطرفیانتان باشید!

منبع

ایمونولوژی تودی، بزرگترین جامعه ایمونولوژی کشور

ایمونولوژی تودی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  question